Som moderator hör det ju till att man presenterar sig ordentligt så här kommer en presentation av mig.
Född i småland 1972 och har flyttat runt lite innan jag hamnade i Laholm 1993, fast jag inte är uppväxt här är detta den plats jag bott längst tid på. Bilintresset startade tidigt, med en far som jobbade på Alga var tillgången på leksaksbilar enorm och jag minns att jag satt på pojkrummet och drömde om den dagen jag fick eget körkort.
Första bilen inhandlades ganska snart efter att lappen fanns på plats i fickan. Det var väldigt nära att det blev en BMW redan som första bil. Min far och jag var runt överallt och provkörde bilar, allt från 320i med skrikande bakaxlar till 535iM med ac som gick på full kyla hela tiden.
Till slut blev det affär och en brandkårsröd Saab 900 Turbo 16 av 1984 års modell blev min första bil. Givetvis stolt som en tupp, den hade ju turbo och 175 hk. Jämfört med kompisarnas bilar som var Volvo 142, Saab V4, Ford Taunus m.m. så var det ju rena raketen. Glädjen över bilen varade tyvärr inte så länge, som tjänstebil på Finja Betong fick den tydligen slita ont och det dröjde inte länge innan toppackningen gav upp. Trots reparation blev bilen sig aldrig lik igen och när jag fick upp ögonen för en liten japansk bil så blev det byte.
Bil nummer 2 blev en svartmetallic Honda Civic 1.6i 1988. Vansinnigt kul liten krabat på 107 Hk som blev den första bilen jag stylade. Fälgar med bred kant var inne så en omgång för tiden väldigt feta fälgar införskaffades. Femekrade Fondmetal i storleken 7x15 med 195/50 däck satt fint på den lille japanen. BTCC var det som gällde då och flera av stallen hade singeltorkare som stod rätt upp i avstängt läge, givetvis mekade man till en sådan på Hondan med. Avgasystem från Ferrita och massvis med stereo hittade även sin plats i bilen.
Hondan var med mig i många år men byttes mot en 3 år gammal Audi A4 våren -98, den hade en makalöst vacker mörkblå metallic lack. Tyvärr var det en 1.8 utan turbo med endast 125 Hk, ingen snabb bil men skön att köra. Sänkningsats från Eibach, 17" hjul från Svenska JP, baklampor från -98 års modell, usa blinkers, kromade backspeglar och en hemmasnickrad grill hann den få innan den byttes mot min första BMW, som blev en…
Z3 2.8 1997Så här såg den ut dagen efter inköp.

Så låg som den var vid inköp så var den inte ett dugg rolig att köra så på nästa bild är den något modifierad, höjd 4 cm bak och 3 cm fram, nya däck runt om och en hjulinställning. Vilket gjorde att den blev riktigt trevlig at köra. Kromad störtbåge och stenskottsskydd plus lite annat i kupén har den med fått.

Körde utan regskylt och frontgaller ett tag. Farbror haffa hade dock åsikter om detta illdåd.

Kerscher fälgarna utbytta mot smalare ATS. Gick från 10 & 12x18 till 9 & 10x18 vilket gjorde underverk för körbarhet och väghållning.

Sista modifieringen, omgjorda M gälar och det grämer mig oerhört att jag inte har någon riktigt fotosession med dessa på.

Juni 2007, det är dags att gå vidare och Z3an säljs och flyttar ända till Fredrika (Åsele kommun) av alla orter.
Nuvarande bil ser ut så här och mer om denna finns i galleriet.
330i 2001
Utöver dessa har jag även hunnit med några vinterbilar, den enda värd att nämnas är en E30 318is från 1990. Önskar jag hade haft möjlighet att behålla och renovera den bilen.