Nu finns det bilder och tekniska uppgifter på den nya V8-motor som kommer i BMW M3. Effekten blir 420 hk ur 4,0 liter vid 8.300 rpm, maximala vridet är 400 Nm. Mest imponerande är vridmomentkurvan, 85 procent av vridet finns redan vid 2.000 rpm!

Första bilden på nya M3-motorn. 420 hk är bra, men mest imponerar BMW:s trolleri med vridmomentkurvan.
Återigen är det en holländsk sajt som läckte ut uppgifter först och glatt publicerade dem på nätet. Senare under torsdagen kom samma information från BMW själva på den motor som de så envist vägrade att visa upp i Genève.
Som väntat blir det en ganska exakt nedskalad version av V10-motorn i M5/M6. Motorvolymen sjunker alltså från 5,0 till 4,0 liter med två cylindrar mindre. Maxeffekten tas ut vid samma glada varvtalsnivå och den nya V8:an ger 420 hk vid 8.300 rpm.
Men det mest imponerande med den nya M3-motorn är ett fantastiskt brett vridmoment. Det toppar vid 400 Nm vid 3.900 rpm (det är alltid en måttstock på en bra motor att få ut 100 Nm per liter) men 85 procent av vridet, 340 Nm, skapas redan vid 2.000 rpm!
Det innebär att en stor del av vridmomentet finns tillgängligt under ett varvtalsområde på cirka 6.500 rpm, vilket torde ge en synnerligen lättkörd och spänstig motor oavsett hur man använder den. BMW har lyckats trolla med fysikens regler genom att fintrimma sin dubbla Vanos-teknik där man kan variera på både lyfthöjd och ventiltider.
Speciell vikt har lagt vid att få korrekt oljesmörjning även vid höga sidokrafer. BMW garanterar att oljesystemet klarar smörjningen även vid 1,4 g, vilket är mycket.
Trots den imponerande tekniken har BMW lyckats få vikten att stanna på bara 202 kilo (15 kilo under den raka M3-sexan!), vilket även det är ett tecken på att nya M3 kommer att bli en mycket intressant bil att provköra när den visas upp för pressen någon gång i juli. Som jämförelse väger V10:an i M5/M6 240 kilo. Några uppgifter om bränsleförbrukning och utsläpp lämnas inte av BMW, inte just nu i alla fall.
Försäljningen lär starta efter semestern, i september, och vi kan redan nu se tecken på att handeln med kontrakten blir intensiv och lukrativ den första tiden.

Kompakt, vridstark och relativt lätt för sin storlek. BMW;s nya M3 motor ska bli mycket intressant att provköra i juli.

Det är inga små belastningar BMW lägger på när man testar sina motorer - kolla temperaturen på grenrören!

Fram med stoppuret, sätt sedan igång och bygg!

BMW smög nästan in M3 Concept på Genève-salongen och pratade bara miljöbilar. Synd att man inte gjorde en E85-konvertering från början och därmed avväpnade alla kritiker direkt.
Källa: Auto motor & sport