Nyheter

Detta är en helt fristående privat sajt utan någon koppling till BMW Sverige eller BMW AG.

Författare [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Ämne: Vajer till motorhuv låset  (läst 3163 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Stein

  • BMW Senior Medlem
  • *****
  • Antal inlägg: 154
  • Karma: +9/-0
  • Blue Shadow, He who follows
Vajer till motorhuv låset
« skrivet: maj 13, 2015, 18:59:08 »
Vajern gick av vid handtaget för ett tag sedan. I mellantiden satte jag på en klämma så det gick att öppna huven.
Nu har jag köpt en vajer på Biltema, 20 kr och ersatt den andra vajern. Fick sätta dit en bit av en kabelklämma i mässing, drog åt skruven, sen fyllde vajerändan och hålet med lödtenn. Lödtenn sitter bra på mässing. Försökte lossna skruven efteråt, men den var också lödat fast.
Nu till min fråga,
Om vajern skulle gå av i motorrummet, finns det då någon möjlighet att öppna huven utan vajer att dra i?
(Tänkte jag hade tur att den gick av u kupeen....)

Hittade svaret själv. För de som inte vet:

http://blog.bavauto.com/13395/bmw-e39-5-series-emergency-hood-open-how-to-broken-cable-525i-528i-530i-540i-m5/
Newbie.....who?  Me??

Utloggad Alain

  • Admin
  • Administrator
  • BMW Senior Medlem
  • ******
  • Antal inlägg: 10081
  • Karma: +605/-0
  • Kön: Man
Vajer till motorhuv låset
« Svar #1 skrivet: maj 13, 2015, 21:19:51 »
Hej Stein!
Trevlig förfråga du hade och tack att du själv kom med svaret, kan vara ett bra tips för alla som hamna i samma situationen. ;)
Jag är Fransman och tyvärr inte kan skriva lika bra Svenska som du gör men jag gör det jag kan. :)
Varje beröring av bromspedalen är första tecknet på rädsla!!! ;D

 

Reklampartners