Nyheter

Detta är en helt fristående privat sajt utan någon koppling till BMW Sverige eller BMW AG.

Författare [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Ämne: BMW försöker återvinna värmen att förbruka mindre  (läst 2320 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Alain

  • Admin
  • Administrator
  • BMW Senior Medlem
  • ******
  • Antal inlägg: 10081
  • Karma: +605/-0
  • Kön: Man
BMW försöker återvinna värmen att förbruka mindre
« skrivet: november 22, 2009, 01:25:59 »
I samband med sitt "Innovation Day", har BMW tre tekniker för att optimera prestandan i sina motorer genom bättre hantering av sin värmebalansen. Teknik som minskar förbrukning och utsläpp.

Den förbränningsmotor som vi vet att våra fordon är i dålig avkastning. Det bästa förlorade, främst som värme, 70% av den energi som förbrukas. Tillsammans med bättre förbränning, begränsa förluster och återvinning av detta energiupptagning är nu ett stort projekt som många tillverkare komma ner. BMW är en av de mest aktiva inom detta område och presenterar tre låtar av arbete ... ibland förvånande.

Begränsa förluster
Start av kall motor är en fas av operation där konsumenten är mycket betydande, upp till 10% högre än en varm motor. Helt enkelt därför att det blir svårare på grund av oljans viskositet viktigare vid låg temperatur.
BMW ingenjörer vill lösa detta problem genom att påskynda genomförandet perioden för motorns temperatur. Men snarare än att söka en process som värmer motorn snabbare - men förbrukar mycket energi på det - de försöker att bevara värme när motorn är i drift fas, tills nästa gång. Detta innebär att se till att den inte svalna.
När det gäller kaffe som hålls i en varm termos, har de försökt att isolera termiskt motorn inkapsling.
Resultatet efter 12 timmars gripandet var temperaturen i en inkapslade motorn fortfarande 40 grader. De första uppmuntrande resultaten för varje grad som intjänas av BMW skulle vinna 0,2 liter per 100 km under den fas av temperatur. Och som den lagringstid "varm", anger den bayerska tillverkaren att i genomsnitt endast 12% av bilisterna lämnar sina bilar mer än 16 timmar vila.
Denna teknik också effektivt isolera motorn och varm snabbare stugan på vintern eftersom uppvärmning använder motorns temperatur.



Värmeöverföring
Andra raden av forskningsresultat, överföring av värme. Han är nu värmeåtervinning på katalysatorn för att injicera andra sidan, alltid i form av värme genom en värmeväxlare. Denna energi överförs direkt till motorn under inkörningsfasen att begränsa konsumtionen. Det kan också, när det gäller diesel bästa prestanda, värme stugan eftersom energin i kylsystemet är ibland inte tillräckligt behov för det.

Turning värme till elektricitet
Sedan kommer den mest avancerade utrustning som tillverkaren har arbetat några år: thermogénérateur. Denna enhet, frågan om Aerospace Research, återvinner en del energi förlorad genom motorn som värme, att omvandla den till el. Denna el kommer lindra generatorn och minskar bränsleförbrukningen.
Jag är Fransman och tyvärr inte kan skriva lika bra Svenska som du gör men jag gör det jag kan. :)
Varje beröring av bromspedalen är första tecknet på rädsla!!! ;D

Utloggad Gemini__

  • Moderator
  • BMW Senior Medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 3257
  • Karma: +20/-0
  • Kön: Man
SV: BMW försöker återvinna värmen att förbruka mindre
« Svar #1 skrivet: november 23, 2009, 09:00:10 »
Låter intressant. Gäller väl att gripa efter minsta grässtrå nu för ytterligare sänka förbrukningen, detta kanske är ett steg i rätt riktning.
X5 E70 4.8iA
X5 E53 3.0l
M5 E34 -95
VW Passat 2.8l V6 4-MOTION

 

Reklampartners