Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Modellrelaterade diskussionsforum => 3-serien => E90-E93 2005-2011 => Ämnet startat av: Ariddon skrivet juni 07, 2018, 22:18:04
-
Hej!
Nybliven förstagångsägare till en fantastisk E93 med 5500 mil. BMW var faktiskt så kul som de sa :)
Till det tråkiga då.
Jag var inte uppmärksam utan litade på annonstexten och bilen saknar farthållare.
Kommer man från en fullutrustad bil och är van vid det vill man gärna ha det.
Kan man eftermontera det?
Läst en del och man verkar kunna köpa ett nytt spakset(namn?) och montera och sedan aktivera detta. Stämmer det?
Vad jag förstått så var min modell utrustad med adaptiv farthållare(sex-cylindriga) får man denna funktion också då?
Jag nöjer mig med vanlig passiv om endast det fungerar.
Man kan köpa ett set för typ 1000kr.
Har köpt en Carly Bluetooth adapter som jag kan läsa diagnostik med och även koda en del med men kan man även göra detta med den?
Om inte finns det någon i södra delen av landet som kan hjälpa mig att aktivera, eventuellt montera, detta? Betalar såklart för er tid.
Även tips på bra eftermontage av Bluetooth för handsfree och musik-streaming vore toppen! Funkar min multifunktionsratt till detta är det ännu bättre.
Tacksam för svar!