Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Modellrelaterade diskussionsforum => 3-serien => E46 1998-2006 => Ämnet startat av: BMWnoob skrivet januari 23, 2016, 03:03:08
-
Hej alla. :D
Jag har precis köpt mig en 320i E46:a
Har aldrig ägt en BMW och tyckte att det var dags.
Kört mest Volvo tidigare ;)
Säljaren sa att när han bytte bak bromsar så var det ett fäste, eller relä som han lyckades knäcka, och det är därför som lampan lyser.
Kostar max 200kr.
Sedan när jag har er på tråden, Så tänds oljelampan efter att man startat motorn, Men släcks igen efter 10-15 sek.
Detta var inget farligt heller, Utan det var något fel på den som gör att den tänds men släck igen. Kostar ca 3000kr men iom att det inte är farligt så hade han ej bytt den.
Tips var detta fäste/relä finns lokaliserad på bilen mottages gärna.
Mvh BMWnoob :D
(https://www.bimmerpower.org/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi817.photobucket.com%2Falbums%2Fzz95%2FFormerRecond%2FMobile%2520Uploads%2F2016-01%2F20160122_145915_zpsxb4vgkf5.jpg&hash=7d133409ef2a34a847cfbbaf6f0d14db8c22a9cb) (http://s817.photobucket.com/user/FormerRecond/media/Mobile%20Uploads/2016-01/20160122_145915_zpsxb4vgkf5.jpg.html)
-
Hej BMWnoob och välkommen på Bimmerpower.org! ;)
Att bromslampa lyser är ofta för att det är problem med bromsbelägg som håller att ta slut, finns i belägg en kontakt och när den kommer mot bromsskiva då tänd lampa.
Du säger att förre ägare har bytt dom på baksida då min fråga är: Hur är det med framsida? Hur slitna är dom, kanske är det dom som också behöver byta, kan du kolla det?
Du skriver att förre ägare knäckte ett fäste, på bromsbelägg, finns 3st fäste som sitter på baksida av bromsbelägg som man trycker in i bromsok och håller bromsbelägg på plats, tveksam att han knäckte en sådan men om han gjorde det då bromsbelägg inte kan hålla sig på plats som det ska skulle jag inte tveka att kolla upp det och isf byta den igen.
På bromsbelägg finns en kontakt som du koppla in i andra delen, kolla om det är inte den som han påstår och slagit sönder och är kass.
Finns inge reläer vid bromsbelägg, i alla fall inte vad jag vet.
Hör av dig.;)
Alain.
-
Hej Alain.
Jag ska ta och kolla upp beläggen fram också.
Kan ju var därför som det lyser. ;)
Då vet jag att det inte finns några relä.
Ska ta och spola av bilen och om jag hinner. Rostskydds behandla den under.
Tack för ett snabbt svar. Ha det så bra.
Vi hörs ;D
-
Hej Alain.
Jag ska ta och kolla upp beläggen fram också.
Kan ju var därför som det lyser. ;)
Då vet jag att det inte finns några relä.
Ska ta och spola av bilen och om jag hinner. Rostskydds behandla den under.
Tack för ett snabbt svar. Ha det så bra.
Vi hörs ;D
Hej forumet.
Jag har nu tillbringat hela dagen med bilen.
Jag gjorde en tabbe som jag skäms lite över.
Jag rostskyddade bilen.
Men när jag nu sänkte ner bilen från lyften.
Så var alla sidorna täckta utav rostskydds damm :'( :-[
Tog 2 timmar utav Tardis och papper/dukar att torka av bilen. Nu ser lacken för J**ligt ut..
Får ta och polera upp bilen senare när våren kommer.
-
AJ! Det gör ont, hade du glömt att täcka sidorna med papper, fick du ta bort damen?
Hoppas att det blir bra med polering. ;)
-
AJ! Det gör ont, hade du glömt att täcka sidorna med papper, fick du ta bort damen?
Hoppas att det blir bra med polering. ;)
Hehe, Ja det gör ont, Nu kan jag skratta över det, Men just då när jag höll på med bilen en hel lördag, Då kändes det riktigt surt.
Har underredsskyddat en v70 men det gick bra.
Jag polerade lite grann, Men måste göra om det till våren kanske, Det är för kallt just nu ;)