Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!

Modellrelaterade diskussionsforum => 3-serien => E90-E93 2005-2011 => Ämnet startat av: Tob1as89 skrivet december 26, 2015, 14:19:29

Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Tob1as89 skrivet december 26, 2015, 14:19:29
Hej, min bmw e91 325d 2009 drar motor olja... enligt bmw så är det ok 0,7-1L/100mil..
Men tycker det är väldigt konstigt något måste vara fel?? Och nej den blå ryker inte så turbon verkar okej..
Någon som har samma problem eller vet va det kan vara???
Läckage någonstans??
MVH.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Alain skrivet december 27, 2015, 19:26:41
Hej Tob1as och välkommen på Bimmerpower.org.
Jag inte kan så mycket om dieslar men dra du hårt när du kör?
Hur ser det ut runt om top, är det riktigt tor?
Hur går motorn vid acceleration?
Hur är det med tändstift? Är dom rena?
Hur har du det med service? Kanske vid behov?
Vi hörs. Alain.

Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Lasse-SL500 skrivet december 27, 2015, 19:50:26
Koksade kolvringar?

Om oljan koksar så kärvar kolvringarna, tätar inte så bra som de ska - och då börjar den ta olja.

Det finns tiillsatser typ STP Engine flush som är till för att lösa upp koks, avlagringar i motorn. Jag körde det på min 540 M62: vi tömde ur den gamla oljan, i med ny (fast billig) olja och STP Engine flush, samt några deciliter diesel. Sedan fick den stå på tomgång i 30 minuter. Sen tömde vi ur oljan med en massa avlagringar som den löst upp, och slog i ny, fin olja och filter.


Koksande olja får man om man väntar för länge med oljebytena.

Den V8:an har nu gått 32 000 mil och tar ca en halv till en liter olja per 1500 mil.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Alain skrivet december 27, 2015, 22:51:20
Tack för förklarningar Lasse, bra recept du lämnade. ;)
Kan tänka mig att det gäller även bensinmotorer, misstänkte om att servicen var vid behov.
Tob1a, om du gör som Lasse beskriver, din bil kommer säkert att mår bättre. ;)
Hör gärna av dig när du har gjort det.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Lasse-SL500 skrivet december 28, 2015, 00:23:14
Aha - dieselmotor. Jag såg inte det, och kan inte så mycket om dieselmotorer. Men rimligen borde de ha samma problem, motorolja + hetta + lång tid = koksavlagringar. Hårda avlagringar som bl.a får kolvringar att inte röra sig så bra.  :)
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Tob1as89 skrivet december 28, 2015, 08:29:49
tack så mycket för alla svar :)  Då jag inte har något garage o byta olja i nu under vintertid så bokade jag tid på verkstad imorgon för olje och oljefilterbyte.  Ska testa o byta från 0e30 till 5w30 o se hur det går med lite tjockare olja.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Alain skrivet december 28, 2015, 12:09:06
Tänk att förmodligen är det inte bara att byta olja utan först rengöra och ta bort skiten som finns (Som Lasse förklarade) men prata med verkstad, dom säkert vet vad som ska göra. ;)
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Lasse-SL500 skrivet december 28, 2015, 21:59:33
Som Alain säger - be dem göra en flush på motorn först, annars är det nästan garanterat bortkastade pengar att slå i ny, dyr motorolja. Den finaste helsyntetiska oljan kostar 200-250 kr/liter, så det kommer kosta dig en hel del pengar ju längre du väntar.


Fin motorolja köper man annars till betydligt bättre priser direkt från Tyskland: www.mapodo.de (http://www.mapodo.de) och www.levoil.de (http://www.levoil.de). Samma olja som brukar kosta kring 250 kr/liter i Sverige brukar man kunna köpa för 50-60 kr/liter, inklusive frakt hem till dörren.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Tob1as89 skrivet december 29, 2015, 16:21:55
Lämnade in bilen på verkstad idag då jag inte har något garage idag o dom körde i medel o körde runt med det en stund o sen bytte dom olja så får ut o köra 100 mil nu o se om det har dragit något :)  återkommer med svar när jag har kommit upp i 100 mil :)
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Lasse-SL500 skrivet december 29, 2015, 23:51:13
Håller tummarna för att det blir bättre.


Om bilen tar så mycket olja (nästan en liter per 100 mil) så är något fel. Som jag förstår så kan det läcka via vevhusventilationen, ventilstyrningar, kolvringar, dåligt åtdragna tändstift, ventilkåpspackning  (normalt sett) som jag kommer på. Naturligtvis kan det läcka på andra ställen, men bara om typ topplockspackningen är trasig eller motorn är defekt (och det låter inte så på din beskrivning).


Fyllde ni 0w-30 eller blev det lite tjockare olja? Du har ju en nästan ny motor som är designad för de tunnare, nya motoroljorna (nya motorer har mindre lagerspel som jag förstår, för att passa nya oljor med lägre viskositet - mer lättrinniga). En tjockare olja drar ju mindre, typ 10w-40.


Som jag förstår så är alltid 10w-40 okej, och brukar vara halvsyntetisk olja, och lägre pris än helsyntetisk 0w-30. Skillnaden är att den moderna helsyntetiska oljan är mer lättrinnig även i låga temperaturer, och därför ger bränslebesparingar (några procent, inte jättemycket) vid kallstart. När motorn är varm tror jag inte att det är någon skillnad på inre friktion i motorn. De helsyntetiska oljorna (0w-30) sägs också hålla längre, så att bytesintervallen kan utsträckas till typ 3000 mil.


Alla motoroljor är blandbara, så om man t ex står på macken och upptäcker att oljenivån är lite låg så behöver man inte oroa sig för att man ska råka köpa "fel" olja. Går bra med alla motoroljor.


Jag vet att oljor är en hel vetenskap, så någon verklig expert får gärna hoppa in och rätta mig.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Galant turbo skrivet december 30, 2015, 00:48:55
Olja är verkligen en hel vetenskap. Det som det oftast pratas om är, -viskositeten. Det är det vi kallar 5w-30 t.ex.

Det har inget med kvaliteten att göra egentligen, det beskriver bara egenskaperna beroende på temperatur.

Men i ditt fall så vore det kanske intressant att prova en olja som har ett högre värde på det "andra" värdet, dvs prova en olja på 5w-50, det ger en tjockare olja när motorn är varm och det är troligen i det ditt fall du troligen normalt har. Att ändra det första värdet ger bara ändringar i oljans viskositet innan motorn är driftsvarm.

Det är väl inte helt normalt med den oljeförbrukning du säger att du har, men en högre viskositetsklass på varm olja kommer att förändra det, -och om det inte blir bättre efter service nu, -så prova en 5w-50 senare.  :)
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Tob1as89 skrivet december 30, 2015, 12:03:09
okej, hade 0w30 förut men nu tog dom i 5w30 och innan dom gjorde det så körde dom i STP Engine flush  så får se om det blir bättre :)  åter kommer efter ett tag när den har rullat 100mil.
MVH Tobbe
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: Lasse-SL500 skrivet december 30, 2015, 16:52:56

Som Jens sa, den första siffran (t ex 0w) w står för "winter" och betyder hur lättrinnig oljan är i låga temperaturer. Ju lägre tal, desto mer lättrinnig. 0w är lättrinnig ner till -35, 5w ner till -30, 10w till -25 osv. Den andra siffran anger hur lättrinnig oljan är vid 100 grader. Ju lägre siffra desto tunnare, mer lättrinnig olja.

Rätt bra text om motorolja:


http://audisofsweden.com/index.php?/topic/69-motor-oljor-fakta-viskositet-tunn-mot-tjock-olja-osv/ (http://audisofsweden.com/index.php?/topic/69-motor-oljor-fakta-viskositet-tunn-mot-tjock-olja-osv/)


Det är skillnad på motorolja för dieselbilar och bensinbilar. Dieseloljan har tillsatser för att rena motorn bättre.
Titel: BMW e91 325D drar motorolja! hjälp!
Skrivet av: marauder skrivet januari 30, 2016, 06:35:08
Till att börja med är det är normal att den drar olja. Motorn M57 är konstruerad så det det mindre friktion & spar bränsle. Häll inte i en massa mirakel medel. Och du behöver inte kolla tändstiften någon nämnde tidigare....  Använd 5w30 enligt rätt spec dvs BMW LL 04 eller ACEA A3 / B3 + C3 / C4. Använd inte tex en low saps olja A5 / B5 som också kan vara 0w30 eller 5w30 dessa är för tunna. Kan var det du hade i tidigare kanske?