Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Modellrelaterade diskussionsforum => 7-serien => E38 1994-2001 => Ämnet startat av: Thomas i Luleå skrivet november 13, 2015, 14:10:06
-
Hej alla forumister.
Jaha, då anmäler jag mig som ny här på forumet. Jag kanske
gör detta på ett annorlunda vis men om man är med så ökar kunskapen.
Jag har siktat in mig på E38or eftersom modellen tilltalar mig. Jag skall försöka
få tag på en sådan som inte varit "pimpad eller dumpad", nu inser jag att förutsättningarna
kanske inte är så goda efter tjugo år.
Hur som, jag kollar med glädje på forumet å ser flera fina 7-or i fint skick men även dessa behöver
delar för att bestå å med det kommer första frågan.
Köper ni delarna i Tyskland eller finns någon vettig i Swedala, BMW verkar bara dyrt men i och för sig bra.
Ja ja, trevlig helg om inte annat.
Tjing Thomas ;)
-
E38 740iA (framförallt en faceliftbil med Vanos åttan) är otroligt trevliga bilar för den lilla peng dom betingar.
Rost är tyvärr dess största fiende.
Delar finns i överflöd i bla Tyskland.
Jag gör mina inköp på bla:
www.ebay.de (http://www.ebay.de)
www.reservdelar24.se (http://www.reservdelar24.se) (Svensk version av www.pkwteile.de (http://www.pkwteile.de) )
Olja köps från:
www.levoil.de (http://www.levoil.de)
www.mapodo.de (http://www.mapodo.de)
För att underlätta sökning efter reservdelar använder jag mig av www.realoem.com (http://www.realoem.com) för att ta fram reservdelsnummer.
-
Hej Thomas och välkommen på Bimmerpower.org! ;)
Kan säga att E38 är en mycket fin vagn och kan intyga som säger Tor är att rosten är största fienden och som tur kan man fortfarande hitta delar.
Behöver inte skriva igen de platser som Tor skrev, dom är bra. ;)
En sida du kan också titta som innehåller bra info: http://www.e38.org/ (http://www.e38.org/)
Hoppas verkligen att du hitta en sådan som tilltala dig
Hör gärna av dig om du vill veta mer. ;)
Alain.
-
Tackar för svaren, det blev många bra ledtrådar till delar. Jag var lite rädd för att svårigheten skulle sitta i det man behöver efter köpet av bilen men den faran verkar undanröjd.
Jag har renoverat några bilar och BMW i särskild mening har varit ett svårt märke att lösa vad gäller delar.
Jaha ja. Rost? Hur svårt är det att upptäcka? Klarar man det rent okulärt eller är det mycket som är dolt?
Tor, jag har för mig att jag sett någon bild på en E38 i din ägo, lysande förebild för E38-sugen person.
Tack Alain för mottagandet, Din sammanfattning om beg, guiden för E38 har ja läst mer än en gång. Mycket bra skriven.
-
Jaha ja. Rost? Hur svårt är det att upptäcka? Klarar man det rent okulärt eller är det mycket som är dolt?
Tor, jag har för mig att jag sett någon bild på en E38 i din ägo, lysande förebild för E38-sugen person.
Rosten hittar du främst i nederkant på dörrar, skärmkanter och bakluckan. Inga problem att se rosten som regel.
Jo har haft två stycken 740iA -99, den senaste har synts bland annat på detta forum. tex i denna tråd http://www.bimmerpower.org/index.php?topic=6133.0 (http://www.bimmerpower.org/index.php?topic=6133.0) sen kan man titta lite på garaget om man är mer sugen på en original E38. http://www.garaget.org/?car=300843 (http://www.garaget.org/?car=300843)
-
Hej du broder norrbottning!
Fina E38:or är ju bland det finaste som finns. Som du skriver är det ju många som är sänkta eller har eftermarknadsdelar så som andra lyktor fram/bak osv.
Jag skriver helt enkelt i denna tråd för att jag så småningom ska göra mig av med min -01:a då jag kör E65 nu (inte lika vacker modell men suget efter 760 har funnits ett tag). Du kan ju titta i min, Darth Väder, tråd så ser du hur en original E38 kan se ut ;)
Tjong!
-
Garagetlänken blev ett uppskattat bildgalleri att gotta sig i, jag inser att det finns stora skillnader på skicken på e38or. Tor! Bra skick och helhet är kul att se, grattis.
Jag har en -96a 740ia på lut med mindre än 15* mil på mätaren. Infot är än så länge i sitt första stadium men klingar rätt bra.
-
Helt rätt Darth V, fina är som vanligt svårt att hitta men tar man tid på sig så brukar det lösa sig. Mitt första val som jag söker är en Oxfordgrön med ljust skin, men som så ofta så får man endera välja färg eller så får man välja skick, vi får se vilket som infaller först.
Nu faller ju snön snart tung här så då lägger jag ned tills våren kommer å det blir lite roligare. Jag skall demontera en annan BMW under vintern som jag inte skall renovera, det är en lite för stor svetskurs för att ge sig på igen.
Du verkar ha en hög nivå på skicket, det är kul att se. :)
-
Verkar som att rost på dessa modeller är som ett barn sjukdom och tycket att det är trist. :(
Hade en 96a 750 och jag var så jävla dum att sälja den, allting funkade som det ska och inge rost någonstans, tyvärr ny ägare efter mig krockade med den efter knapp en vecka då fick den skrotas, den V12 var ett upplevelse, en av bästa modell jag ägde.
Mindre än 15* mil på mätare är som ny för en V8, behåll den så länge du kan och njut av den. ;)
Du letar efter en Oxford grön med ljus skin, hoppas verkligen att du hitta en sådan, dom säkert är extremt sällsynta, men-men, finns säkert någonstans 1st som vänta på dig. 8)
-
Vet inte hur läget är för E38or men när jag letade Z3 för många år sedan var det en enorm skillnad på utbudet här i Sverige och i Tyskland. Då tittade jag mycket på mobile.de och hittade min bil där.
En sökning just nu ger 4 träffar på gröna bilar med ljus inredning och denna ser väldigt trevlig ut.
BMW 740i Alpina (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=213335174&isSearchRequest=true&ambitCountry=DE&zipcode=&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&colors=GREEN&interiorColors=BEIGE&scopeId=C&usage=USED&usageType=PRE_REGISTRATION&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=38&pageNumber=1)
-
Ja men visst, Fredrik! Helt rätt.
Tackar för förslaget, jag blir alldelens knäsvag, så önskar jag helst att den skall se ut.
Men 120.000.- är lite mycke för min hobbyplånka. 18.000 mil måste väl vara helt rätt men är den
justerad eller??
Vad har ni för intryck av det allmänna skicket på BMW med tjugo år på nacken i Tyskland ?
Jag och min fru hade förmånen att få åka på BMW träff för två år sedan till Tyskland, förväntningarna var på topp
och deltagarantalet skulle vara stor utlovades av arrangörerna, och så var det. 90 fordon med tillhörande besättning
av varierande antal intog vi Hotel Ramada i Magdeburg för en träff om fem dagar. Jättetrevligt.
Vad värre är så blev vi rätt besvikna på skicket som våra Tyska vänner visade upp på sina fordon, i alla fall jag
hade en högre förväntan på de renoveringarna. Jag har ju bara sett vad som begärs för BMW på olika sidor på nätet
i Tyskland samt att jag hade en förutfattad mening om Tysk perfektion.
Jag kanske är fel ute men det får ni gärna rätta.
Tjing
Träffen då, om vad? Jo.. BMW V8 före 1965
-
Åhhh, 502 är en av dom vackraste BMWs någonsin!
-
Min tyskimporterade bil var endast 4 år gammal när jag plockade hem den, men eftersom den gått i sydtyskland långt ifrån salt och slask så var den som ny undertill. Så man tycker ju att skicket på bilar som gått där nere generellt borde vara bättre än bilar som rullat här hemma, åtminstone vad gäller rost och dylikt elände. Sedan slits ju andra saker mer givetvis eftersom hastigheterna är mycket högre. Dock byter jag hellre lite slitdelar än lagar rost.
-
Japp, håller med. Byta plåt har jag hållit på med så det räcker, sen har ju plåtmasken en otrevlig förmåga att sprida sig, har man släppt fram eländet så finns det oftast betydlig mycket mer än vid första anblick.
Nu har ju vi här uppe i Norrbotten klarat oss från saltets härjningar men nu hotar man med att salta även city och kranskommuner.
Grannen har en E34 540i Touring som är kraftigt misshandlad av vanvård, men ingen rost, förmodligen aldrig sett ett garage från insidan, egentligen helt otroligt.
Det är inte roligt att titta på när man vet vilken fin modell det är i grund och botten.
-
Anser också din 502 som en mycket vacker modell! ;)
Vad det gäller 740 som inte har nångång sett en garage från insida, finns säkert en del men inte förstår varför, trist är det!
Vad det gäller delar köpte jag mina genom Schmiedmann (Eidi), han vet vad som finns och var han kan beställa. ;)
-
Tackar för de uppmuntrande orden om "tjockis barockis" Alain och Galant turbo :)
Det är en riktigt trevlig bil att åka med, inte lika snabb eller stabil som dagens bilar men otroligt tyst
och rymlig.
Att åka veterant handlar nog lite om att kunna ställa om i sitt eget lilla huvud å inse att det faktiskt är
femto års skillnad i utveckling, man åker liksom på ett annat vis.
Jag har kollat lite hos Schmiedmann men de verkar vara rätt mycket för Trim & Tuning, absolut inget fel i det, tycker jag är kul också,
men slitdelar till vettigt pris för utom hos BMW-återförsäljaren. Nu har jag fått några tips från er som jag kollar lite på
och än så länge verkar Tyskland vara handelsplattformen för delar.
I helgen blir det snökedjor på traktorn, här vräker snön ned. More... :-\
Tjing så länge.