Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!

Övriga diskussionsforum => Allmänna diskussioner => Blogg och Medlemspresentationer => Ämnet startat av: Gitsy skrivet februari 01, 2014, 07:48:57

Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 01, 2014, 07:48:57
Vill börja med att tacka för ett fint forum, verkar väldigt seriöst och uppfattar som det finns många duktiga BMW fans.

Själv har jag åkt Merca dom senaste 20000 milen och är helnöjd, en Vanlig 200 C klass fast ändå lite ovanlig lack och lätt pimpad, men en (håll i er) riktig brudmagnet , de e sant helt sant.

Men då Merca har lite problem med sina kamkedjor på lite nya bilar etc så tänkta jag prova en BMW.

Hittade ett fint exemplar som hade rullar 9000 mil silver färgad, påväg hem efter jag betalat och gjort klart så tände sig avgasrenings lampan(motorlampan, ujdå, sen ungefär samtidigt upptäckte jag att Farthållaren inte fungerade ujdå.
Kom hem och funderade lite, ringde tillbaka till den jag köpt bilen av och då berättade vederbörande att den var chiptirmmad hos TMC chiptuning skulle firmat heta, med avseende på att sänka bränsleförbrukning, okej.

Jag sa jag kollar lite på detta men kommer höra av mig om problemet kvarstår.
Jag kom på att farthållaren fungera fram till det jag bromsade, då slutade den fungera.
Jag körde i normal landsvägs fart ca 10 mil för att kolla bilen och bränsleförbrukningen verkade "normal" med undantag att själva mätaren för bränsleförbrukning fick ett lite spel då och då.

Jag hade fått nog lång historia, men utan problem så fick jag lämna tillbaks bilen och fick alla pengar tillbaks, det var av privat person, :) Tack för det finns ärliga människor.

Hur som helst, kollade vidare efter BMW 3 och 5 serien, då jag hittade en 320 i södar Sverige som såg fin ut och som rullat 9400 mil, ringde upp honom och han lät seriös, så jag köpte den istort sett osett, vi träffades i Lund, kollade bilen och wow säger jag inte en repa i lacken och istort sett ingen rost under wow.
Nu har den rullat 9900 mil under dom 6 månader jag haft bilen, jag har legat under bilen en del slipat bort den ytrost som var, och rostskydds behandlat den.
Bytt alla oljor även bakaxel och växellåda, uj va blaskig original oljan var, Växellådan blev klart mjukare efter oljebytet.
Alla filter är bytta,även bränsle filtret som sitter under bilen  :o , hällt i 10W60 olja som skyddar bra.

Jag är skadat av mitt yrke, tjock olja ger en tjock oljefilm som skyddar mot mekanisk nötning ( tänker inte ge mig in i någon olje diskussion  ;)  8)  men jag kör på Biltemas olja och har gjort dom senaste 10 åren både på båt och MC  ;D ;D ;D

Cleant lacken och vaxat, tvättat alla säten och mattor inne i bilen så det luktar helt fräsch. :o

Haft isär bromsarna gjort rent, smörjt in med glidbanorna med riktigt silikon fett som fungera bra väldigt bra ::)
Jag har kört ca 20 mil sedan början November m undviker köra så mycket det går på saltade vägar och jag bor så bra så jag har nära till både buss och tåg.

Men idag måste jag ut å borsta bort snön på båten, får försöka tvätta av bilen omgående, ingen bra grej den får stå i varmgarage med salt och smuts på. ogilla.

Ha en fin dag och kör inte fortare än er skydds ängel hänger med (gör jag ibland på 2 hjul :o

Mvh Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Fredrik M skrivet februari 01, 2014, 08:25:38
Trevlig presentation Anders och vi njuter av berömmet.

Varmt välkommen hit!
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 01, 2014, 11:04:57
Hej! Anders.
Trevlig berättelsen och tack för komplimangen om forumet. 8)
Sant att vi bara har trevliga medlemmar som sköter sig, tyvärr är det inte så på alla forum. :(
Otur hade du med Merca och tur hade du när du fick alla pengar tillbaka, inte ofta att man får det.
Jag inte vet om jag sa det men man säger: man åker Mercedes men man kör BMW. :D
Du hämtade din BMW i söder, var bor du någonstans?
Kanske några bilder på din nuvarande pärla? Förklarning om hur: http://www.bimmerpower.org/index.php?topic=24.0 (http://www.bimmerpower.org/index.php?topic=24.0)
Mvh. Alain.
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 08:17:39
Fot på den bilen som man kör...och åker i  8)
Mvh Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 08:18:20
..sen har man hojen som man både kör och åker med  8)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 08:23:05
å denna Alian...den kör man  :D :D :D


Så rolig och cool att köra, bara ca 100 hk men den är lågt växlad, till ca 230 och det gör att det drar iväg bra under acceleration, en hoj som tyvärr många underskattat men aj så rolig och trygg och BMW kvalitet rak igenom  8) 8) 8)



Sålde den nyligen pga rygg problem  :-[
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Fredrik M skrivet februari 02, 2014, 09:58:07
Din 320 ser väldigt välskött ut och du är en riktig märkesfantast som valt BMW även för tvåhjulingarna.  8)
Ser fram mot fler bilder på bilen med sommarhjulen på.  ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 02, 2014, 10:03:16
Snygg är din 320! Gillar också din MC, viken av dessa kommer du med till Mantorp? Om du kommer. ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 11:23:32
Alain det återstår å se, har åk på Kinnekulle å Gelleråsen med både hoj och bil, Mantorp är lita för stor å rak...gillar kurvor :) ... ååååå snö...
Men det kan ju vara ett roligt event  8)


Mvh Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 11:26:59
ju mer snö ju roligare e de  8)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 02, 2014, 12:15:16
Klart att man ska passa på så länge det finns snö. 8)
I fjol på Mantorp fanns ca 750 BMW, mycket kul var det, hoppas att du kommer så att man får träffa dig och andra.;)
Detta är den 24e Maj, hoppas då att snön är borta :D.
Bor du långt från Göteborg?
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 13:28:06
Nej Alain bor i Ytterby jobbar i GBG  ;D


Har sett träffarna på Eriksberg  8)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 02, 2014, 16:05:00
Oki-doki.
Då kan vi ses nästa fredag kl 19.00, vi brukar sitta på runda bord på Burger-King ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 20:33:02
 ;D  ja...tror inte de går hem riktigt hos damen på fredagar  ;) ;) :D :D :D
dom är lite känsliga dom små liven  8) 8)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 02, 2014, 21:58:10
Du är välkommen en annan gång då kanske, det är där varje fredagar. ;)

Träff kalender: http://www.bimmerpower.org/index.php?topic=6508.0 (http://www.bimmerpower.org/index.php?topic=6508.0)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 02, 2014, 22:04:33
Tack ska komma förbi, alltid trevligt å ses live


Mvh Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 15, 2014, 07:06:01
Idag hade jag tänkt mig åka till Schmiedmann å handla lite godis, men det regnar satan med inslag av vit jäxxx....och då jag undviker köra på saltade vägar och helst i regn också så får jag avvakta lite, bilen kan bli smutsig  :o  tänkta köpa velour mattor och skvättlappar som skydd för lacken  8)
Nya sommar däck behövs, får bli Good Year eller Bridgestone.

På Hojen byta å balansera jag däcken själv utan problem, provade göra det manuellt på en skrotade fälg till en bil, men shit va de va besvärligt aj så jobbigt det blev, ingen bra grej på aluminium fälgar.

Har haft funderingar på att köpa en manuell däckkrängare å ha i garaget, men de kostar lite jämfört med hur ofta det används men får se om nött begagnat kan dyka upp.
Har köpt däck från Tyskland i många år, men sist sa däckfirmat att dom höll samma pris, återstår att se.
//Anders  :D
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 15, 2014, 07:13:45
kanske förbjudet på denna sajt...men den va go å åka i, och billigare bil har jag aldrig tidigare ägt..
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Fredrik M skrivet februari 15, 2014, 09:10:06
Riktigt skitväder i dag så även min bil får vara kvar i garaget.

Snygga fälgar på mercan! Gillar att du skriver åka i, en BMW kör man ju däremot.  ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 15, 2014, 10:14:47
...känligt de där  ;D ;D fjädringen på Merca är näst intill oslagbar så länge vägen är rak  :-* , och då ÅKER man.
BMWn e ju lite stummare så då kan man KÖRA  8) på lite krokigare vägar och ÅKA :-* på rakväg då fathållaren är inkopplad.
Men ÅKER :-* man lugnt på ex grusväg så är Merca föredra, dvs i lugnt tempo, men ska de gasa lite på grusväg så KÖR jag hellre BMW :o

//Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 15, 2014, 12:04:36
Ibland undrar jag om det inte är bättre att har en bil som man kan köra lika bra på sommarn som på vintern, kanske just därför köpte jag en X5. ;)
Sund att du inte åkte igår till Schmiedmann, jag hämtade mina beställda delar.
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 15, 2014, 12:49:52
Ja de va synd, men ja var där idag  ;D  synd du inte väntade en dag  ;D
//Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Fredrik M skrivet februari 15, 2014, 13:08:45
Tjusigt, synd att det inte är vår riktigt än.
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 15, 2014, 13:28:58
Tycker att du ska sätta på dom lite senare när det är finare väder. ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 25, 2014, 21:44:22
Idag beställde jag nya sommar däck både till mig o damen, Good Year 205 or.


sen brände jag 8 mil på hojen och det betyder våren är här  ;D


//Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 25, 2014, 22:24:16
Snygg är den! Trevligt att se våren komma fram, 1100cc?
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 26, 2014, 05:49:10
Snygg är den! Trevligt att se våren komma fram, 1100cc?


Tack
1200 cc på 4 cylindrar , 140 friska hingstar och toppar 265


//Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet februari 26, 2014, 08:01:52
Respekt! ;)
Skicka ett PM om du ska åka till Schmiedmann, vi kan träffas där och dricka kaffe annars på fredag kvällar BK Eriksberg. ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet februari 26, 2014, 12:00:40
Respekt! ;)
Skicka ett PM om du ska åka till Schmiedmann, vi kan träffas där och dricka kaffe annars på fredag kvällar BK Eriksberg. ;)


Yes vore trevligt, såg du annonserade förra fredagen, tycker jag är bra då vet man.


keep ongoing


//Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet mars 29, 2014, 06:35:11
Båten är sjösatt och den första båt turen avklarad  ;D , bilen vaxa och nya sommar hjulen är monterade  ;D  hojen är också i drift  :D .
Det börjar ljusna ute vid 5 tiden på morgonen och det börja mörkna närma 20 tiden på kvällen.


Skönt efter 4-5 månader regnade  :P


//Anders
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Fredrik M skrivet mars 29, 2014, 09:38:12
Skönt med sommarhjulen, äntligen är våren på väg.
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Alain skrivet mars 29, 2014, 11:37:55
Hoppas bara att det inte snöa igen. ;)
Titel: Lill Anders BLOGG :)
Skrivet av: Gitsy skrivet maj 11, 2014, 12:00:17
Härligt nu e de fint ute, gått igenom hela bilen, tvättat ordentligt under hela bilen, borstat bort den lilla rost ytrost som fanns, rost skyddat allt som kan tänkas rosta under bilen i dörrar å trånga utrymmen, tvättat av en redan ren å fint motor rum, där får man ta de lugnt  ;D  å försiktigt, tvättat av hela bilklädseln som iofs redan så ren ut, men nu luktar det rent också  8) ,
Monterat på goa Good Year Efficient grip, dom rullar mjuk å fint, tysta goa däck.


Himlar va mjuk å gött bilen går, 6 spinner så mjuk å fint å låter så gött.


Servat hela bilen efter bästa tänkbara sätt, hällt i 10-60 olja som skyddar bra, dessa tunna oljor är inte bra enligt dom tester jag utfört på mitt jobb, men det går åt mindre energi för att pumpa runt dom helt naturligt, men tjock olja ska de va samt den ska bytas ofta, väldigt ofta, då fungerar det bra, max 1000 mil (rek 2500 mil) på en bil, 400-500 mil (rek 1500 mil) på hojen å efter ca 50 (rek 100 timmar) timmar på en båt.


Jag undviker näst intill helt köra på vintern med bilen å går det så undviker jag köra i regn också, den kan ju bli lortig...


Bil ska vara kul å köra  :D  de enda jag ångra var jag inte skaffade automat, ..men men får se vad som händer...suger på karamellen lite..


//Anders