Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Modellrelaterade diskussionsforum => 5-serien => E60 2003-2010 => Ämnet startat av: StefanR skrivet januari 16, 2014, 18:56:02
-
Hej!
Undrade lite om någon har varit ute för samma problem som jag har nu.
Helt plösligt så blev bilen orkeslös på låga varv upp till 2500-3000 varv då den stora turbon kickar in och då går den som vanligt.
Jag har satt en dator på den och fick då upp felkoden: 483d. Jag vet dock inte vad den står för då jag inte kan hitta någon info om den koden på internet.
Är det någon som råkat ut för samma problem eller har en aning vad det kan vara?
Tacksam för svar!
-
Jag fick massor med träffar. "483d throttle valve actuator"
https://www.google.se/search?q=bmw+error+code+483d&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sv-SE:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=eC3YUsSBOOWwywPnq4GIBg (https://www.google.se/search?q=bmw+error+code+483d&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sv-SE:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=eC3YUsSBOOWwywPnq4GIBg)