Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Övriga diskussionsforum => Allmänna diskussioner => Off topic => Ämnet startat av: CarpeDiem skrivet december 21, 2012, 01:44:04
-
Det är bra att det finns en app till smartphones och surfplattor som t.ex Ipad om man besöker på t.ex forum men det kostar pengar. En sak som jag har funderat på är om man ska ska ha tapatalk/forumrunner till telefonen, hur löser man med betalningen? Dras det pengar från kontantkortet?
Nån som vet? Hoppas att ni förstår vad jag menar :)
-
bimmerpower.org finns på Tapatalk. ;)
Ladda ner Tapatalk på din mobil, det är gratis, därefter, när du är in, söker du bimmerpower.org.
När du är i forumet kan du ladda ner bilder som du har i din mobil på direkten. ;)
Om du har en kontantkort där det ingår fri surf då det kostar inte extra eller.
-
Kikade lite på nätet efter Tapatalk och appen kostar 20 spänn att ladda ner. Dessutom betalar man via kreditkortet vilket jag helst inte vill göra för att det känns osäkert.
-
Det har du rätt i, CarpeDiem, det kostar till Android (20 kronor) och till Iphone och Ipad (22 kronor), det var fel av mig att skriva att det var gratis App och ber om ursäkt för det. ;)
Om du inte ska direkt ladda ner bilder när du är in på forumet med din mobil behöver du inte Tapatalk, det fungerar lika bra att in med Google. ;)
-
Det måste finnas ett annat sätt än att koppla kreditkortet, jag tycker det är enklast att dra av summan från kontantkortet. Får väl prata med min operatör och kolla om de vet nåt.
-
Mig veterligen finns det inget annat sätt än kreditkort, iphone kör på samma system
-
Jag har pratat med min operatör och de säger samma sak. Kontokort är det som gäller.
-
Sund att det kräver kontokort, jag använder Tapatalk på mobilen och anser det som mycket praktiskt. ;)