Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!

Övriga diskussionsforum => Allmänna diskussioner => Blogg och Medlemspresentationer => Ämnet startat av: wehrmacht skrivet september 25, 2012, 20:33:03

Titel: Nico "Wehrmacht" Höglund
Skrivet av: wehrmacht skrivet september 25, 2012, 20:33:03
Hej till alla här på forumet!
Mitt namn är Nico Höglund, 19 år gammal och jobbar som mekaniker (främst BMW och BMW M).
I grund och botten så är jag från Tyskland och flyttade till Sverige när jag var 14 år gammal.
Gick i fordonstekniska utbildning och pga av att jag talar bla flytande tyska och för att jag älskar BMW mest av allt jobbar jag nu som främst BMW mekaniker. Vi håller på med allt möjligt på bilarna, allt från Service till motorbyten och extrema tekniska ingrepp.
Bo gör jag i Stockholm och jag kör en BMW 740iA med 4L V8:an med all extra utrustning som fanns under denna tid. Bilen är hittills aldrig varit vinterkörd och har enbart gått 14700 mil.


Hoppas att det kanske finns nå fler personer som är bosatta i krokarna och som åker på lite olika bilträffar?
 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Mvh
Nico
Titel: Nico "Wehrmacht" Höglund
Skrivet av: Gemini__ skrivet september 25, 2012, 20:49:53
Varmt välkommen till forumet!
 
Kul med fler E38-ägare, starta gärna en tråd om just din bil. Alltid intressant att ta del av.
 
Mvh:
Thomas
Titel: Nico "Wehrmacht" Höglund
Skrivet av: Alain skrivet september 25, 2012, 20:55:01
Trevlig presentation! Nico, välkommen på forumet 8)
Trevligt också att ha någon som syssla dagligen med så finna bilar som BMW. ;)
Titel: Nico "Wehrmacht" Höglund
Skrivet av: Smagnuss0n skrivet september 25, 2012, 21:11:59
Välkommen till världens trevligaste forum. :D

Skulle också vilja vara mekaniker.. för bmw.. tyvärr har jag ej kunskap så det räcker sen håller jag på utbilda mig till snickare.

Hade varit riktigt kul om vi kunde tajma in så vi kan åka till någon GBG träff! Dock så bor jag åt det andra hållet, hehe :)

Lägg gärna upp en bild på bilen!