Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Informationsforum => Nyheter om forumet! => Ämnet startat av: kilroy skrivet oktober 11, 2010, 17:26:58
-
Obs! Detta är ett gammalt tråd som inte gäller länge.
Nu är det snart tävlingsdags på bimmerforum! Vår eminente reklampartner Schmiedmann skänker tre priser om sammanlagt 1600:- som fördelas så att vinnaren får 800:-, andrapristagaren får 500:- och tredjepristagaren får 300:-. Prisen blir i form av presentkort som gäller vid köp hos Schmiedmann.
Tävlingen är öppen för alla registrerade och aktiva medlemmar på bimmerforum som har minst 10 i postcount. Märker vi att någon ny (eller gammal) medlem börjar "posthora" (dvs börjar posta helt meningslösa inlägg för att komma upp i 10) så räknas inte dessa.
Tävlingen kommer att bestå av 5 deltävlingar och dessa kommer att annonseras tydligt som "Officiell BF-tävling 1" och så vidare. 5 svarande medlemmar i varje deltävling kommer att få poäng enligt 10-7-5-3-1 poäng. Max poäng efter 5 deltävlingar är alltså 50.
Deltävlingarna kräver inte att man har 30 års erfarenhet av BMW men en viss kunskap om bilar och BMW underlättar självklart. Några av deltävlingarna kräver att man letar efter information som finns på BF. Någon av deltävlingarna kräver att man besöker Schmiedmanns webbsida.
Mer specifik info kommer när första tävlingen startar.
-
Hur gör dom medlemmar som vinner presentkort med tanke på anonymiteten?
-
Vinnande medlemmar får sig tillsänt en kod via PM som dom uppger vid beställningen hos Schmiedmann.
-
Låter helskoj...när drar det hela igång? Då jag oftast brukar beställa alla mina BMW-delar från Schmiedmann skulle förstapriset passa mig perfekt. :D
-
Exakt datum är inte bestämt. Vi tänkte först låta tävlingsbudskapet sjunka in lite först.
-
Bra idé. Jag ska göra mitt bästa iallafall så håll er undan nu. :)
Det är rätt inställning!!
-
Låter som en bra idé faktiskt. Blir det enbart BMW-relaterade frågor?
-
Nejdå, det blir blandade tävlingar. Någon eller några handlar om BMW naturligtvis.
-
Trevligt initiativ. Kommer alla tävlingarna annonseras samtidigt? Jag tänkte mest för att jag loggar in lite oregelbundet.
-
Trevligt initiativ. Kommer alla tävlingarna annonseras samtidigt? Jag tänkte mest för att jag loggar in lite oregelbundet.
Njae...troligtvis kommer en tävling slutföras innan nästa startar.
-
När är det dags, behöver svartgrill. ;D
-
Det verkar som du har Power i dig, Daniel, ;D
-
Okej då grabbar när är drar det igång? Jag blev sugen nu.
-
Spännande!
Nått start datum?
-
Okej då grabbar när är drar det igång? Jag blev sugen nu.
Inget datum spikat men om du besöker oss regelbundet så missar du ingenting.
-
Spännande!
Nått start datum?
Vi kommer att annonsera tävlingsstart 4-5 dagar innan.
-
Härligt, älskar tävlingar och köper 90% av mina bmw delar hos schmiedmann. Grymt trevliga och hjälpsamma killar.
-
Tänkt att man måste har minste 10 riktiga inlägg för kunna delta i tävlingen. ;)
-
Är väldigt tävlingsinriktad och älskar tävlingar i alla dess former. Bara jag uppnått inläggskvoten vid tävlingens början så är jag med.
-
Då är du välkomen att delta i tävlingen, Hickory_pro. ;)
-
tävling... :)
-
Å där uppnådde jag mina 10 efterlängtade inlägg. :D
-
Bra det. Då är det bara att spotta i näven och vara med när tävlingen snart drar igång.
Mvh:
Thomas
-
Finns det något datum ännu?
-
Ja nu får ni dra igång det här...tävlingen har ju varit utannonserad ett tag nu. >:( :)
-
Vi planerar start på torsdag nästa vecka.
-
Kanske förbereda en text som vi kan lägga ut på andra forumen så att medlemmar inner att skriva in 10 inlägg förre starten, eller?
-
Ni måste ha med en välldigt specifik fråga på e36 så att jag får något poäng och inte får självmors tankar och sådant.
-
Kom igen och var med och tävla nu ni som får!!
-
Kom igen och var med och tävla nu ni som får!!
Lämnade svar idag.
-
Lämnade svar idag.
Bra jobbat!! ;D