Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!

Övriga diskussionsforum => Övriga BMW-diskussioner => Ljud, bild, tele, navi => Ämnet startat av: Fredrik M skrivet september 27, 2010, 21:06:16

Titel: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: Fredrik M skrivet september 27, 2010, 21:06:16
Är lite småsugen på att uppgradera ljudet i min bil men känner att jag lagt det avancerade bilstereobyggandet bakom mig. Ett avslitet muskelfäste spökar fortfarande efter förra vinterns kravlande i en gammal cheva. Man börjar nog bli gammal…  ;)

Så jag skulle vilja ha tips på bra element som passar rakt av i en E46 med den enklaste ljudanläggningen.

Helst vill jag ha DLS eller Alpine och grejorna skall få plats bakom original galler, men även förslag på andra märken tas emot. Dock inte MDS och dylikt skräp.

Det finns ju färdiga kit att beställa från USA men det där tullverket skall inte ha mer pengar från mig.
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: kilroy skrivet september 30, 2010, 00:22:21
Dåligt med svar här, Fredrik. En idé kan ju vara att du prövar en tråd på

http://www.bilstereoforum.se/index.php (http://www.bilstereoforum.se/index.php)

...och sedan redovisar resultatet här? På så vis kan det bli ett tips för andra medlemmar.
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: Fredrik M skrivet september 30, 2010, 18:02:09
Dåligt med svar här, Fredrik. En idé kan ju vara att du prövar en tråd på

[url]http://www.bilstereoforum.se/index.php[/url] ([url]http://www.bilstereoforum.se/index.php[/url])

...och sedan redovisar resultatet här? På så vis kan det bli ett tips för andra medlemmar.


Jo men jag vet inte om jag orkar vara medlem på fler forum, det börjar bli för många som skall bevakas.  ;D
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: Davve skrivet september 30, 2010, 22:20:31
Jag är väldigt nöjd med Kicker som sitter runtom + 12" baslåda i min Volvo. Kan inte exakta modellnummer på elementen då det satt i bilen när jag köpte den, men det låter f-n riktigt bra, särskilt om man jämför med de skräpiga element BMW envisades med att originalmontera förr (kan inte uttala mig om de senaste generationerna). Det finns högtalare som är bättre än vad jag har, men jag är av den uppfattningen att "high-end" i en bil är bortkastat då man har mycket andra ljud som vägbuller, vindbrus etc. som stör. Därmed inte sagt att jag nöjer mig med halvdana grejer för det, men jag tycker det är att kasta pengarna i sjön att köpa alltför fina ljudprodukter till en bil. Bättre att spara dem slantarna till hemma-stereon.  :)
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: Fredrik M skrivet september 30, 2010, 23:09:20
Några High End prylar blir det inte, bara nya element men det skall vara bra grejor och Alpine och DLS har en ljudkaraktär som passar mina öron. Tillverkar Canton fortfarande bilhögtalare? Vill minnas att deras grejor lät mycket bra på 80 och 90 talet och jag har ju 7 st Canton högtalare hemma.

Får väl göra ett besök hos någon bilstereohandlare och höra vad som finns.
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: kilroy skrivet september 30, 2010, 23:26:42
Tillverkar Canton fortfarande bilhögtalare? Vill minnas att deras grejor lät mycket bra på 80 och 90 talet och jag har ju 7 st Canton högtalare hemma.




Apropå Canton...

https://www.flashback.org/t1022822 (https://www.flashback.org/t1022822)
http://www.prisjakt.nu/kategori.php?k=313&t=52 (http://www.prisjakt.nu/kategori.php?k=313&t=52)
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: Fredrik M skrivet september 30, 2010, 23:46:45
Det där var ju lite intressant, nu blev man allt sugen.
Titel: SV: Tips på ersättningselement till E46?
Skrivet av: Fredrik M skrivet oktober 07, 2010, 22:01:10
Detta kit borde få plats i framdörrarna eller?

http://www.conrad.se/?ref=prisjakt&subref=379099&article=379099 (http://www.conrad.se/?ref=prisjakt&subref=379099&article=379099)