Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Modellrelaterade diskussionsforum => 1-serien => Ämnet startat av: soederman skrivet september 25, 2010, 15:03:47
-
Hej hej,
Är en relativt ny BMW ägare (120d) och nu är det dags för service. Frågade närmsta BMW verkstad och fick en smärre chock när det visade sig att de skulle ta över 6000kr för service som inkluderar jobb och material för följande:
luftfilter, motorolja+filter, mikrofilter, bromsvätska, fordonskontroll
Det borde väl finnas billigare alternativ för enklare service som ovan??
Tips någon?
-
Välkommen till forumet! Förhoppningsvis kan någon medlem från 08-området ge dig något tips.
-
Välkommen till forumet! ;)
Eftersom verkstaden byter bromsvätska och mikrofilter kan jag tänka mig att det är service 2, priset för dieslar är lite dyrare än bensinare och 6000:- är ganska normalt om det är BMW som utför arbetet.
Kolla först i servicebok vilken service är det som måste göra, 1a eller 2a
Förmodligen kan du hitta en verkstad i Stockholm som jobbar med BMW men inte tar så mycket för en service 2.
Googla på: BMW verkstäder i Stockholm så får du flera svar, bara att ringa på.
-
Jag jobbade i 08-området för två år sedan och jag sammanställde då en liten lista på BMW-verkstäder. Listan är kanske inte helt aktuell idag men det är ju bara att ringa runt.
Per Larsson Bil & Motorteknik i Huddinge 08-7110687. Anses av många som den bästa BMW-verkstaden i Stockholm.
G.W. Engineering
BMW-service, Rusthållarv. 6, 128 41 BAGARMOSSEN 08-659 55 20
Fax 08-659 06 69
Bil & Teknik i Åkersberga 08-54020763
ServiceSpecialisten Roslagsgatan 15 (Stockholms innerstad).
-
Bra info där M3Power.
Välkommen till forumet Soederman.
Mvh:
Thomas
-
Hur gick det med servicen, oederman, hittade du nånt verkstad? Vilken service var det? Vad gjorde dom?
-
Skulle faktiskt vara intressant att veta om det finns något guldkorn till verkstad här i stan som man har missat. Per Larsson har jag anlitat vid flera tillfällen, blev mycket nöjd men smakar det så kostar det naturligtvis. Så vilken verkstad valde du ts?
-
Tack för svaren,
Googlade runt och hittade Geschwinds auto motor som andra tipsat om. Kostade 3700 kr så jag är nöjd :)
http://www.geschwindsautomotor.se/ (http://www.geschwindsautomotor.se/)
http://www.autopower.se/forum/topic.asp?id=216949 (http://www.autopower.se/forum/topic.asp?id=216949)
-
Fått fin kritik från folket på Autopower ser jag, verkar lovande. Bra att du blev nöjd också.
-
Instämmer med er och folket på autopower. Har bara goda erfarenheter av Geschwinds auto.