Bimmerpower.org...ditt BMW-forum!!
Modellrelaterade diskussionsforum => X-serien/Z-serien/M-serien/Alpina/Hartge => M-serien => Ämnet startat av: HD91 skrivet september 09, 2010, 15:52:54
-
Jag får dessvärre meddela för dom som följt M5-sidan att den är nere på okänd tid. Anledningen till det är enligt uppgift att det danska hostingbolaget raderat den då forumet bygger på en gammalmodig kod som dom plötsligt inte accepterar längre (jag kan inget om det så fråga mig inte vad det heter).
Någon varning eller information dök inte heller upp utan sidan har bara försvunnit som en del kanske redan upptäckt. Uselt agerande, men vi vinner inget nytt genom att beklaga oss mer.
Försök till återupplivning på ny bas skall göras (tips och råd kan gärna ges), men det är helt utom min kontroll. Under tiden kan jag inte annat än rekommendera att vi som var på sidan tar alla E34 M5-diskussioner i den här avdelningen på BF.
Jag ska försöka vara behjälplig så gott det går, även om man inte kan ge så bra svar utan den enorma faktabanken som fanns uppbyggd på e34m5.se (den är som tur var sparad och löser det sig med forumet så kommer även informationsavdelningarna upp igen som dom var förut).
-
Detta kommer som en chock för mig och jag förstår den enorma frustation som ni känner. Att gammal forumkod kan ställa till det med vissa servrar är ingen hemlighet men normalt brukar man ge forumägaren en viss tid på sig för att antingen flytta forumet eller konvertera forumet till modern kod.
Om ni behöver hjälp så ställer vi självfallet upp. Jag kan också tänka mig att hjälpa er om det behövs någon konvertering.
Självfallet kan ni använda BF under tiden för era diskussioner. Om du kunde ta reda på vilken forumkod ni använt så skulle det hjälpa en del.
-
Om du vill att jag fixar en speciell forumdel för E34M5 så säg bara till!
-
Tack för det! Ja, en egen temporär avdelning kanske vore fint tills våra problem är lösta, beroende på hur länge det nu ska ta att få upp sidan igen.
Hur lång tid ska en konvertering ta för en erfaren person? Vi ligger nånstans kring 1GB i storlek har jag för mig.
Kollade upp forumdatabasen och det vi använder nu är MDB. Det som föredras är SQL.
-
Jag fixar en ny forumdel!
För övrigt föreslår jag att vi diskuterar övriga frågor angående e34m5-forumet via PM, är det OK för din del?
-
Japp, skicka mig ett PM. Vissa delar av det här med forum är rena grekiskan för mig.
-
Nej, vad tråkigt! Blev oroad direkt igår kväll när jag upptäckte att jag inte längre kunde komma in på sidan.
Hoppas ni finner en lösning på problemet.
Mvh:
Thomas
-
PM skickat!!
-
Idag upptäckte jag att jag inte kunde komma in och undrade vad det var för fel, tråkigt när det blir så!
Hoppas att det löser sig på ett eller annat sätt.
Hur ska du meddela medlemmar?
-
Det ska komma upp nån tillfällig framsida sålänge. Jag ska kolla upp lite runt forumets struktur och om allt finns kvar så ska vi försöka ordna något sen.
Får hoppas det går att lösa relativt snabbt, så den i alla fall är tillbaka under nästa vecka.
-
HD91...jag skickade ett PM men du svarade aldrig.
-
Nytt PM skickat!
-
Nytt PM skickat!
Ett till PM skickat!
-
Nytt PM sänt... :)
-
Det verkar som att han är just nu mycket upptagen.
-
Det verkar som att han är just nu mycket upptagen.
Jag och HD91 har fortlöpande kontakt via PM. Jag bara påminner honom om mina PM... :D ;)
-
Nytt PM skickat!
-
En lösning är i antågande nu. Först en temporär lösning så vi kommer upp och kan nås. Därefter ska en firma i Tyskland fixa vårat forum till modern kod (tar lite mer tid).
Återkommer med besked när vi är uppe och funkar normalt igen (då kan vi ta bort den här avdelningen).
-
OK...tack för infon!
-
Skönt att det verkar lösa sig.
-
En lösning är i antågande nu. Först en temporär lösning så vi kommer upp och kan nås. Därefter ska en firma i Tyskland fixa vårat forum till modern kod (tar lite mer tid).
Återkommer med besked när vi är uppe och funkar normalt igen (då kan vi ta bort den här avdelningen).
Då lägger jag ner mina efterforskningar med avseende på konvertering och en ny server. Uppdatera oss gärna med vad som händer!
-
Jag hojtar till här med statusrapporter så snart det är uppe! Får tacka dom från forumet som donerat en slant så vi kunde uppgradera utrymmet på nya servern.
-
Låter inte så roligt. Vad har serverföretaget sagt hittills? Skulle inte vara så glad om min hemsida helt plötsligt bestämde sig för att lagga ur.
-
Dom har bara sagt att dom inte vill ha oss kvar pga att vi kör med MDB. Ingen varning eller något utan det togs ner. Det var vår webmaster som fick ringa in och själv höra anledningen.
Nu fick vi dock tag på en MDB-accepterande värd med mycket mer utrymme som vi kan köra temporärt, innan tyskarna hunnit kolla närmare på konvertering till modernare format.
-
Hur kan dom göra det nu utan varning eller förklarning och inte ens meddela dig? För j----gt att de kan göra så tycker jag! Jag skulle explodera.
-
Nu är den up and running! Svårt att beskriva hur trevligt det känns att ha den online igen ;D
Den här avdelningen kan vi stänga nu, men det var tacksamt att vi fick ha den under övergången! Inläggen som blev kan ju med fördel sparas under det vanliga M-forumet här på sidan.
-
Kul att ni är online igen...!! Om jag förstått det hela så funderar ni ändå på att konvertera till en annan programvara?
-
Ja, det är något som vi måste titta på under året oavsett vi vill eller inte. MDB är inget populärt format hos webhotellen tyvärr. Vi hade lite tur som fick tag på en host, och en som dessutom kunde bjuda på mycket utrymme. Men känns bra att vara online i alla fall ;D
-
Jag tror att det är ett bra beslut att konvertera programspråket. Som du säger....mdb-filer blir ofta tungarbetade och serverhosts brukar inte gilla Access.
Jag försökte logga in på e34m5 idag men programvaran gillade inte mitt medlemsnamn (eller möjligtvis mitt password). Den verkade inte gilla min mailadress heller så jag kunde inte begära ett nytt lösenord heller.
Har du tid att vid tillfälle titta på det? Jag tror jag reggade mig med kilroy (fast helt säker är jag inte... ;D)
-
Kan kolla imorgon om kilroy finns inlagt ;D Regade du med det så bör det finnas kvar om det var mindre än 1 år sedan senaste inloggning.
-
Som sagt, skönt att ni är igång igen. Sidan är oumbärlig för M5 E34-entusiaster.
Mvh:
Thomas
-
Kan kolla imorgon om kilroy finns inlagt ;D Regade du med det så bör det finnas kvar om det var mindre än 1 år sedan senaste inloggning.
Jag loggade in i somras någon gång har jag för mig. Tack för hjälpen!
-
Kan kolla imorgon om kilroy finns inlagt ;D Regade du med det så bör det finnas kvar om det var mindre än 1 år sedan senaste inloggning.
Finns jag i medlemslistan ännu?
-
Är E34M5 forumet uppe och går? Jag har försökt registrera mig där men har inte lyckats få något godkännande ännu. Vet någon hur lång tid det tar?
MVH,
David
-
Det ska gå väldigt smidigt i vanliga fall. Testa att ta kontakt med "HD91" här på forumet så ska du se att det löser sig.
Mvh:
Thomas
-
Kommer inte in på sidan, krånglar det för er andra också?
-
Inte ofta att det fungerar men testade det och fungerar för mig, just nu är jag inne.
-
Då kanske det var ett lokalt problem bara. :)
-
Då kanske det var ett lokalt problem bara. :)
Jag testade precis och det funkar bra.
-
Nåt oidentifierat strul hos leverantören i förmiddags. Förhoppningsvis ska det funka normalt nu.
Om nån inte kommer in så PM:a mig användarnamn så får vi kolla om det finns sparat i databasen.
-
Hej,
Säg till om ni behöver hjälp att konvertera från Access till SQL.
Det är lättare än man kan tro.
(iofs förutsatt att man har källkoden till forumet, men flertalet forum
accepterar SQL och MYSQL parallellt med accessdatabaser)
/Andy